MOT

Miyofasyal Optimizasyon Teknikleri (MOT), kronik miyofasyal ağrı ve fonksiyon bozuklukları için tasarlanmış bir tamamlayıcı sağlık uygulamasıdır.

MOT, Avrupa ve Amerikan versiyonu nöromüsküler teknikler, kas enerji teknikleri, pozisyonel gevşetme teknikleri, miyofasyal uygulamalar, biyomekanik temelli fonksiyonel egzersizler, Pilates ve kişinin kendi kendine uygulayabileceği basit ve güvenli yumuşak doku uygulamalarının ve sürdürülebilir ev egzersizlerinin bir sentezidir. Zaman ve diğer maliyetlerin minimuma indirilebildiği, bedensel farkındalık ve öz denetim ile tamamlanan pratik teknikler bütünüdür.

MOT, “biotensegrity” yaklaşımına uygun olarak; miyofasyal yapıların birbiri ile ilişkilerini, çok yönlü yük aktarımı özelliklerini hem sorunu saptamak hem de çözüm üretmek için kullanır.

Kişinin ve dokunun ihtiyacına göre çeşitli yumuşak doku uygulamaları ve pozisyonlama, gevşetme, esnetme yöntemlerini kullanırken, elde edilen olumlu sonuçların devamlılığı için gerçekçi ve sürdürülebilir fonksiyonel hareketler ve egzersizlerin öğretilmesi programı farklı kılar.